Prevence a návody proti parazitům

Blechy psí na člověka jdou a umí pořádně pokousat. Svého mazlíčka jich rychle zbavte pomocí šamponu nebo léčebných pipet proti parazitům. Když se přemnoží, pak už jim nebude stačit zvíře a vrhnou se i vás. Byt pak mohou rázem zaplnit tisíce skákajících potvůrek.

Jak zjistit, že má vaše zvíře blechy?

Zjistit, zda je zvíře zablešené, je poměrně jednoduché. Buď při pečlivém probírání kožichu „proti srsti“ narazíte na živé, velmi rychle se v srsti pohybující blechy, nebo v chlupech hledáte bleší trus (vypadá jako maková zrna). Nejvíce blech „bydlí“ v srsti na zádech a hlavě v místech, kde se zvíře nemůže snadno drbat a vykusovat. Při podezření na nález blešího trusu použijete kousek navlhčené buničité vaty (tzn. toaletní papír, papírový kapesníček atd.), „maková zrnka“ na něj položíte a prstem rozetřete. Jelikož trus blech obsahuje velké množství nestrávené sražené krve hostitele, začne se v případě blešího trusu na bílé mokré vatě kolem zrnka tvořit hnědočervené zbarvení ze zbytků krevního barviva nasáté krve. Tento jednoduchý pokus je jednoznačným důkazem zablešení.

Použijte na postižená místa citronový roztok.

Nakrájejte celý citron na tenké plátky a dejte je do půl litru vody. Přiveďte vodu a citron k varu. Potom nechte přes noc pro maximální účinnost odležet. Nalijte do rozprašovače a postříkejte postižená místa.

Rozprašte po povrchu vašeho koberce sůl.

Sůl je vysoušeč, což znamená, že vytahuje z věcí vlhkost a vysouší je. Když se krystal soli přilepí na blechu, blecha při chůzi v podstatě vykrvácí k smrti.

• Používejte na to sůl s velmi jemnými zrny. Čím jemnější tím lepší; chcete, aby byla dostatečně malá, aby se na blechu přilepila.

• Po 7-10 dnech velmi pečlivě vyluxujte posolené místo a ujistěte se, že z koberce vysajete všechnu sůl a bleší mrtvolky. Opakujte postup ještě jednou nebo dvakrát.

• Když skončíte s vysáváním, vyhoďte starý pytlík z vysavače a nahraďte ho novým.

Ošetření vašeho domácího mazlíčka proti blechám

Pravidelně myjte vašeho mazlíčka.

Mytí vašeho mazlíčka pomůže zahubit blechy, které na něm žijí. Nicméně spousta jiných larev a blech může čekat na naskočení na vašeho mazlíčka, takže se ujistěte, že budete tuto metodu používat s ostatními preventivními opatřeními, jako je vysávání, směsi borátu a cedrové piliny.

• Připravte psa na koupel nanesením mýdla proti blechám poblíž psích uší, očí, čumáčku, úst a konečníku. Když blechy ucítí vodu, okamžitě budou hledat bezpečná místa ke schování se, jako je konečník. Udělejte to předtím, než psa namočíte.

• Potom co nanesete psovi mýdlo na zranitelná místa, namočte ho a napěňte celé tělo. Nechte působit alespoň deset minut a mýdlo co nejvíce zapracovávejte. Po vysušení vyčešte mrtvé blechy.

• Pokud váš pes reaguje špatně na mýdlo proti blechám, zkuste si pořídit mýdlo obsahující eukalypt, tea tree olej nebo cedrové dřevo. Blechy nemají rády oleje z těchto stromů, takže je využijte.

Přidejte do jídla vašeho mazlíčka odstrašující prostředky.

Poněvadž se blechy krmí krví zvířat, můžete je zaplašit úpravou potravy vašeho mazlíčka.

Doporučejem čisté pivovarské kvasnice, pokud je podáváte pravidelně každý den pak blechy a klíšťata se pejskovi vyhnou.

• Přimíchejte do vody ocet. Nezkoušejte to s kočkami, protože jejich pH je mnohem citlivější než psí. Vmíchejte lžíci jablečného octa do misky s vodou pro psa nebo vykoupejte zvíře ve vodě s octem. V poměru 1:6 .

Jediná blecha může Vašeho domácího mazlíčka kousnout až 400krát za den! Nejaktivnější jsou tihle parazité na podzim. A dost možná můžou být hrozbou i pro Vaše děti.

Většina chovatelů domácích mazlíčků věnuje pozornost především klíšťatům a bleší parazity hází za hlavu. Faktem ovšem je, že jedna blecha dokáže udělat mnohdy více neplechy v domácnosti, než kdejaké klíště. Na samotných zvířatech totiž žije pouze 5% blech a zbytek bleší kolonie s lidmi sdílí domácnost. Je to logické – blecha sídlí v kožichu domácího mazlíčka pouze v době, kdy saje krev, ale zbytek času tráví mimo zvíře.

Statistika kolem výskytu blech ukázala alarmující čísla, kdy je blecha schopná naklást za den až 50 vajíček. Proto při příznivých podmínkách je možné, že z 1 blechy bude blech 2500 během pouhých 4 týdnů!

Nejlepší je pro tohoto nechtěného mazlíčka období od září do listopadu, kdy jsou tihle paraziti nejaktivnější. Vliv na každoročním výskytu má především teplota a vlhkost. Teplá zima usnadňuje a zkracuje jejich vývoj, což může zásadně ovlivnit jejich početnost. Mírná zima tak může vést také k vyšší aktivitě potulných hostitelů – koček – čímž se opět zvyšuje šance nákazy blechou.

Vystresované zvíře a zoufalý majitel

Bleší kousnutí způsobuje podráždění kůže vedoucí ke svědění, které je pro zvíře velmi nepříjemné a dokonce ho může až stresovat. V horších případech se zjistí, že je Váš mazlíček na bleší kousnutí alergický, a bez včasného řešení může začít ztrácet srst. Poraněná místa pak mohou být zdrojem infekce. Ještě hůř jsou na tom štěňátka a koťátka, u kterých může napadení blechami způsobit chudokrevnost.

Blechy psí na člověka nejdou?

Už víme, že známá hláška z filmu „Na samotě u lesa“ není pravdivá a blechy domácích mazlíčků mohou potrápit i jejich majitele. Je totiž mezihostitelem vnitřního parazita tasemnice. K přenosu na dítě či dospělého přitom stačí jen jedno přátelské olíznutí nedostatečně chráněného psa nebo kočky. Nakažení tasemnicí přitom může vést až k alveolární echinokokóze, obávané nemoci, která těžce poškozuje játra.

Prevence a odčervování má smysl

Veterináři i zkušení chovatelé se shodují, že předcházet napadení blechou je vždy lepší, než pak složitě řešit následky bleší invaze. Včasné a pravidelné odčervování je zárukou spokojených mazlíčků i chovatele. Důležitá je pravidelnost – odčervovat by se mělo 4krát do roka. Mnoha majitelů však pokyny nedodržuje a mazlíčky odčervuje pouze 2x do roka.

Přitom na odčervování není nic složitého. V dnešní době je už spoustu přípravků, které buď formou tablety nebo perorální suspenzí pro štěňátka, snadno a rychle odčerví Vaše zvířecí miláčky. Nezbytností jsou také speciální obojky. Mnoho přípravků mají pak i další účinky, jakými je například potlačení různých infekcí.

Mějme na paměti, že blecha může bez potravy přežít až několik měsíců, a proto nepodceňujme rady veterinářů. Dopřejme našim domácím mazlíčkům včasnou prevenci. Odměnou nám bude šťastné zvíře bez potíží.

Ať Vám neuteče žádná novinka

Odebírejte náš newsletter a už Vám žádná neuteče.