Balíčkování hedvábné srsti

Balíčkování nám zabere poměrně dost času, zejména pokud nemáme ještě zkušenosti. Proto je dobré si tuto akci naplánovat tak, abychom nebyli nervózní, že takzvaně „nestíháme“ a nemuseli svou práci přerušovat. Potřeby pro balíčkování najdete zde https://www.fortissimo.cz/balickovani-lepeni-usi-a-podkrcniky/balickovaci-papir-natacky-gumicky-a-oleje/

Yorka nejdříve vykoupeme. Doporučujeme koupat každý týden, avšak nejpozději do 10 dnů, někdy i častěji. Před koupáním zabezpečíme jeho uši před vniknutím vody a během koupání mu chráníme oči. Pejska vykoupeme, používáme speciální řadu kosmetiky pro hedvábnou srst. Výběrem kosmetiky se budeme věnovat v dalších tématech našeho blogu. Snažíme se srst koupáním nezacuchat, vykoupeme a pečlivě opláchneme. Poté aplikujeme kvalitní kondicionér (nejlépe s olejem) a zabalíme do Atoxického plátna na zábaly plátna (nabídku najdete zde https://www.fortissimo.cz/isb-atoxicke-platno-na-zabaly-atossico/ , necháme ho 10-15 minut působit a opět dobře opláchneme. Srst dobře vysušíme napřed ručníkem a poté dokončíme fénem. Při sušení přidáváme pod fén rozčesávač a vyčešeme do hladka, srst bude rovná a zacelená. Jorka necháme chvíli si hrát, srst totiž nemůžeme balíčkovat vlhkou.

Názorně nabalíčkovaný York .
Umístění pramenů do balíčků

CO BUDEME K BALÍČKOVÁNÍ POTŘEBOVAT:

*Balíčkovací papír. https://www.fortissimo.cz/balickovani-lepeni-usi-a-podkrcniky/balickovaci-papir-natacky-gumicky-a-oleje/

*Gumičky na balíčkování https://www.fortissimo.cz/show-tech-gumicky-na-balickovani-1000-kusu/

*Olej na balíčkování https://www.fortissimo.cz/ochranny-olej-dog-generation/

*Hřeben s kovovou špičkou https://www.fortissimo.cz/balickovani-lepeni-usi-a-podkrcniky/hrebeny-top-knot/

Postup jak vytvořit balíček.

BALÍČKOVÁNÍ

Především musíme dbát na přirozený směr růstu srsti, pejska by nemělo nic tahat či mu jakkoli vadit při pohybu. Srst rozdělíme pěšinkami do jednotlivých pramenů, každý pramen zvlášť pročešeme, vložíme pod něj balíčkovací papír, přidáme kapku oleje nebo jiný balíčkovací přípravek. Připravený pramen balíme jako psaníčko, pak ještě zarolujeme a zafixujeme gumičkou. Musíme odhadnout správné utažení gumičky, aby pejska netahala a také, aby nám z balíčku nevyčuhovaly konečky srsti (lámání). Tímto způsobem pokračujeme v balíčkování dál.

Nejdříve vytvoříme balíček pejskovi na hlavě – nahoře (místo culíčku) bude jeden, další dva po stranách čenichu a poslední na bradě. Přejdeme na tělo, kde začneme u ocásku, kde bude jeden balíček, poté přidáme na zadní nohu nahoru a dolu, srst pod řitním otvorem rozdělíme pěšinkou – pokud je dost dlouhá, tak ji přidáme do balíčku nahoře na zadní noze. Jestliže je na tomto místě srst krátká, uděláme tu jeden samostatný balíček, který podle znečištění vyměňujeme. Pokračujeme po obou stranách těla až na krk, na předních končetinách vytvoříme podle potřeby 1-2 balíčky. V případě většího psa můžeme přidat ještě jeden balíček na čenichu (za tím prvním), volnou srst na uších a před nimi také zabalíme. Doplníme balíčky na hrdle a hrudi – počet balíčku se opět odvíjí od velikosti zvířete. V těchto místech je třeba věnovat pročesání a úpravě balíčků zvýšenou pozornost, protože srst zde nejvíce plstnatí. Lepší je větší počet menších balíčků. Na konec uděláme balíčky na bříšku.

Pejska po zabalíčkování oblékneme do nějakého slušivého psího oblečku. Měl by být dostatečně pohodlný, protože váš hafan v něm bude prakticky pořád. Měníme je pouze podle počasí, a toho, jak na jejich čistotě pejsek zapracoval. Balíčky na těle průběžně kontrolujeme, měly by vydržet do dalšího balíčkování. Pouze ten na hlavě měníme častěji, nejlépe každý den.