Konstrukce nůžek na úpravu psů

Než si zvolíte nůžky pro úpravu vašeho pejska, je důležité vědět, jak fungují a jak se vyrábějí. Nůžky pracují s pákovým systémem, ale pokud k sobě jednoduše sešroubujete dva kusy kovu, nestříhají. Čepele nůžek jsou natočeny podélně a břity směřují nahoru tak, aby vznikl úhel a nůžky mohly stříhat. V opačném případě by se 2 kusy kovu místo střihu mačkaly. Čepele jsou ohnuty k sobě, aby měly kontaktní bod po délce řezné hrany. Toto zakřivení vytváří tlak, který je absorbován zpětným tlakem na vnitřní straně čepele pod šroubem.

Nůžky na úpravu psů mají tyto části:

Rozdíl mezi litými a kovanými stříhacími nůžkami

Odlévání: při tomto výrobním procesu zahřívají ocel, dokud není tekutá, a nalévají ocel do formy. Tento způsob má však nevýhodu: po vychladnutí nůžek se molekuly v oceli oddělí a ocel již není tak tvrdá. Kování: při tomto výrobním procesu se kov zahřívá, dokud ocel nesvítí červeně. Poté je kován a tvarován tlakovou silou. Čepele mohou být vyrobeny samostatně a poté svařeny dohromady s rukojetí. Zde ocel zůstává v nejtvrdším místě.

Kovové typy nůžek na úpravu psů.

Abychom získali kvalitní stříhací nůžky, musíme je samozřejmě vyrobit z těch nejlepších kovů. Každé nůžky jsou pečlivě ručně vyrobeny a prochází mnoha procesy, než se dosáhne konečného výsledku. Nůžky jsou vyrobeny z nerezové oceli bez obsahu niklu a jsou hluboce zmrazené (temperované), aby byla zaručena maximální tvrdost. Tento proces zajišťuje, že kov je tak tvrdý, že se již nemůže ohnout, a proto nabroušené zůstanou déle ostré.

Ocel typu 420: Tato slitina nerezové oceli je jednou z nejměkčích ocelí. Tento typ obsahuje v kovu zanedbatelné množství uhlíku a hodně chromu, díky čemuž je velmi měkký a odolný vůči korozi. Nůžky vyrobené z této oceli se velmi snadno brousí, protože kov je měkký a nevýhodou je, že budete muset brousit častěji. Nůžky vyrobené z této oceli budou levné na nákup, ale buďte opatrní: z dlouhodobého hlediska budou dražší kvůli častějšímu broušení, které budete muset zajišťovat.

Ocel typu 4034: Tato nerezová ocel (X46Cr13) se speciálním kováním Solingen je jedním z nejoblíbenějších typů oceli pro výrobu stříhacích nůžek. Tyto nůžky mají po tepelném zpracování stabilnější ostré ostří. Nejznámější ocel se vyrábí v Solingenu. Ocel typu 4034 má velmi dobrou rovnováhu mezi tvrdostí a udržením ostrého břitu.

Ocel typu 440A: Tato slitina nerezové oceli je jednou z nejoblíbenějších ocelí pro výrobu nůžek na péči o psy. Pokud je tepelné zpracování dobře provedeno, nůžky mohou velmi dobře držet ostří. Nejznámější ocel se vyrábí v Japonsku. Ocel typu 440 má velmi dobrou rovnováhu mezi houževnatostí, odolností proti korozi, zachováním ostré hrany.

Ocel typu 440C: Je podobná jako 420A, ale ocelová směs obsahuje více uhlíku a díky uhlíku může továrna temperovat nůžky s vyšší tvrdostí, což vede k pevnějším nůžkám.

Ocel typu V-7: Tento ocelový materiál V-7 byl vyvinut ve spolupráci s Utsumi a výrobcem oceli. Ocelový materiál V1 je široce používán pro nůžky, jako jsou ty, které vyrábí Utsumi. Přidání wolframové oceli k ocelovému materiálu V-1 pro snížení tření a přidání vanadu činí čepel pevnější.

Typ oceli V7M: Ocel V-7m je také originální ocel, která byla vyvinuta ve spolupráci s Utsumi a výrobcem oceli speciálně pro výrobu zakřivených nůžek. Pokud je ocel napnutá, tvrdá ocel se při výrobě a skládání zakřivených nůžek zlomí. Použití měkčí oceli však výkonu nepomůže, takže tento problém je třeba vyřešit použitím tvrdé oceli V-7 a překrytím elastickou ocelí SU304. To vytváří dvojitou ocel: měkká ocel tvoří tvar zakřivené čepele a tvrdá ocel pomáhá získat ostrou hranu. Metoda výroby jedné čepele z příliš různých druhů ocelového materiálu (měkkého a tvrdého) se používala při výrobě mečů a jde o velmi pokročilou technologii zpracování.

Typ oceli V10: Tato slitina nerezové oceli je tvrdší, protože obsahuje více kobaltu, název znamená V Gold 10 (zlato znamená kvalita). Tento typ kovu má schopnost mít ostřejší ostří na čepeli a je prokázáno, že udrží ostří déle. Nevýhodou je cena a skutečnost, že továrna má potíže s výrobou nůžek z této oceli, protože je tak těžké s ní pracovat.

Typ oceli ATS314: Slitina nerezové oceli ATS-134 je vyráběna ocelářskou společností Hitachi v Japonsku. Schopnost držení ostří jejich oceli je jedna z nejlepších, protože můžete vytvořit velmi lehké stříhací nůžky s velmi jemnou čepelí a přesto mít extrémně ostré ostří, které vydrží velmi dlouho. Nevýhodou je opět cena a obtížnost výroby nůžek v tomto typu oceli.

Typ oceli Damašek: Slitina damaškové nerezové oceli je jako Ferrari všech ocelí na výrobu nůžek, tato ocel byla použita k výrobě legendárního samurajského meče. Tuto ocel poznáte okamžitě, protože podle výrazného vzoru páskování a melírování jako tekoucí voda. Mnoho lidí také říká, že to vypadá jako vzor dřeva. Damašková ocel je vyrobena z několika vrstev kovu, které jsou spojeny do jednoho kusu. Damašek není nejtvrdší ocel, ale má výhodu pro nůžky, protože kombinace kovů vytváří na hraně mikrovroubky, které drží chloupky na místě při stříhání. Damašek má také tendenci zůstat déle ostřejší, což je jednoznačná výhoda. Výrobní proces damaškové oceli a nůžek v této kvalitě je velmi obtížný, a proto má také nejvyšší náklady.

Typy nůžkových čepelí pro nůžky na úpravu psů.

Je důležité znát rozdíl mezi různými typy čepelí nůžek, než si koupíte pěstící nůžky. Nůžky s dutým broušením mají zahloubené ostří. To znamená, že se vzájemně dotýkají pouze řezné hrany, a proto při řezání nevydávají žádný hluk. Často se tímto způsobem vyrábějí kvalitní nůžky.

Konvexní čepel: Zastřihovací nůžky s vypouklými čepelemi mají extrémně ostré ostří a rozhodně nevyžadují fyzickou sílu k proříznutí tlusté srsti. Jedná se o nejpevnější povrchovou úpravu a bez problému zvládne i pokročilejší techniky řezání, například již posuvné řezání. Tyto nůžky vyžadují větší péči kvůli jejich ostrému ostří. Tyto čepele jsou broušeny pod úhlem 45° až 50°. Tato metoda je obtížnější na výrobu než mnoho jiných, takže nůžky s konvexním ostřím jsou obvykle dražší než jiné.

Čepel se zkosenou hranou: Tato technika je jednou z nejstarších, nejlevnějších a nejrychlejších technologií pro broušení nůžek. Nůžky mají lomenou hranu, která je broušena mezi 40° a 47°.

Polokonvexní čepel: Polokonvexní je technika broušení mezi konvexní a zkosenou hranou. Ostří není řezané tak hranaté jako zkosená hrana, ale je hranatější než konvexní čepel. To má tu výhodu, že své nůžky můžete používat déle, aniž byste je museli brousit. Nevýhodou je, že nůžky již nemají tak ostrou hranu, a proto se u silných vrstev můžete setkat s problémy, které musíte prostříhat tlakem.

Vroubkované ostří nebo čepel se zkoseným ostřím: Čepel s vroubkovaným ostřím má na ostří velmi jemné drážky. Ty zajišťují lepší uchopení chlupů při stříhání a snazší stříhání husté srsti. Tato technika může být aplikována na jednu nebo obě čepele. Zastřihovací nůžky s těmito typy čepelí vydávají při stříhání větší hluk.

Typy s nůžkovou rukojetí pro nůžky na úpravu psů

Existuje mnoho typů rukojetí v závislosti na výrobci, aplikaci, vzhledu nůžek na úpravu atd. Nejběžnější jsou: jeřábová rukojeť, protilehlá rukojeť a offsetová rukojeť.

Jeřábová rukojeť: tento typ je v dnešní době standardní a nejrozšířenější. Jeden prstenec na prstu je prodloužením řezných nožů a je delší než prstenec palce. Jedná se o nejergonomičtější rukojeť a má velké výhody pro úchop. Kroužek na palci je kratší než prsten na druhém prstu. Jeřábová rukojeť umožňuje snížit loket v uvolněnější poloze. Tento design také snižuje namáhání zápěstí a ramen.

Protilehlá rukojeť: u této konstrukce jsou prstence prstů paralelní. Toto je nejstarší provedení a je dobré pro zakřivené nůžky, protože můžete použít zakřivenou stranu na obou stranách, aniž byste tělo zbytečně namáhali. Tento typ rukojeti je také vhodný pro lidi, kteří používají špatnou techniku stříhání.

Rukojeť s offsetovou rukojetí: s tímto designem je prstenec palce výrazně kratší než druhý prstenec na prstu. Prstenec není prodloužením čepelí, ale trochu stranou. Tím se snižuje namáhání rukou, ale je zde tendence držet loket nahoru.

Typy stopky pro nůžky na úpravu psů

Dřík nůžek je velmi důležitým faktorem při nákupu nůžek. Dřík je vzdálenost mezi prsty a šroubem. Délka, kterou musíte vzít, závisí do značné míry na délce prstů a ruky. Lidé s malýma rukama nemohou stříhat nůžkami s příliš velkou stopkou.

Rozevření nůžek závisí na délce stopky. Pokud jsou na sebe položeny dvoje nůžky s různou délkou a u kroužků prstů se rozevře stejný úhel, je jasně vidět rozdíl: nůžky s krátkou stopkou jsou otevřenější než nůžky s velkou stopkou. Pro člověka s dlouhými prsty je dlouhá stopka dobrá.

Pro člověka s krátkými prsty je stříhání s dlouhou stopkou přetěžováním, protože se musí prsty příliš rozevřít. Když při stříhání psa, otevíráte a zavíráte nůžky asi 200krát za minutu, asi 100 000 za den, takže stříhání s příliš dlouhou stopkou po dlouhou dobu je velmi špatné pro vaše tělo a ruce. Pro vaše pohodlí je nejlepší používat nůžky na míru. Je dobré, když si můžete vyzkoušet nůžky v reálu.

Typy šroubů pro nůžky na úpravu psů.

Nastavení napětí zastřihovacích nůžek je velmi důležité. Doporučuje se, aby napnutí nůžek bylo nastaveno opatrně a přesně, protože to má přímý vliv na perfektní dokončení stříhání. Pohyb čepelí nůžek musí být měkký a bez jakékoliv síly, aby se čepele nůžek mohly pohybovat s maximální přesností a správnou technologií a tím bylo dosaženo dokonalého konečného střihu.

Obyčejný šroub: Jedná se o původní a nejstarší systém a lze jej upravit šroubovákem. Někteří chovatelé dávají přednost tomuto systému, protože design je pěkný a hladký, ale k nastavení nožů budete vždy potřebovat šroubovák.

Nastavovací knoflík: jedná se o snadno nastavitelný otočný knoflík (kulička).

Systém napínání listové pružiny: pod nastavovacím knoflíkem (kuličkou) je listová pružina (malá destička), která rovnoměrně rozkládá napětí čepelí nůžek po celé délce nůžek.

Regulátor napětí kuličkového ložiska: kuličkové ložisko s pružinovým vyvážením stabilizuje nůžky. Různé malé kuličky ložiska jsou uspořádány ve středu nůžek a rotují na ložisku namísto nylonového nebo polemického zavírání.

Flat Bearing Tension System: ploché napnutí ložiska jako moderní šroub, ale uprostřed jsou vnitřní kuličková ložiska. Tento systém je jedním z nejdražších na výrobu a měl krásný, hladký vzhled. Napnutí se nastavuje pomocí desky.

Typy kroužků na prsty pro nůžky na úpravu psů.

Pro úpravu nůžek existují různé velikosti kroužků na prsty. Ty mohou používat lidé s malými a tenkými prsty a rukama až po osoby s větší a širší rukou. Pokud se vám zdá, že zakoupené nůžky mají příliš velké kroužky na prstech, můžete otvor zmenšit pomocí gumových kroužků. Artero silikonové kroužky. Tyto gumy také pomáhají předcházet vzniku puchýřů na prstech.

Pokud pociťujete velkou zátěž na zápěstí při stříhání, určitě oceníte Show tech bandáž na ruku.

Zmíněné zboží v článku v odkazech:

https://www.fortissimo.cz/silikonove-krouzky-na-nuzky-artero

https://www.fortissimo.cz/podpora-zapesti-bandaz-show-tech

https://www.fortissimo.cz/nastroje-na-upravu-psu-a-kocek/nuzky-na-strihani-psu-a-kocek

https://www.fortissimo.cz/nastroje-na-upravu-psu-a-kocek/nuzky-na-strihani-psu-a-kocek/nuzky-zakrivene

https://www.fortissimo.cz/nastroje-na-upravu-psu-a-kocek/nuzky-na-strihani-psu-a-kocek/nuzky-weltmeister-solingen

https://www.fortissimo.cz/nastroje-na-upravu-psu-a-kocek/nuzky-na-strihani-psu-a-kocek/nuzky-tools-2-groom

Ať Vám neuteče žádná novinka

Odebírejte náš newsletter a už Vám žádná neuteče.