Trimování a správná technika úpravy.

Trimování je vytrhávácí technika péče o srst, která je nezbytná, pokud opravdu chcete, aby se hrubá srst nebo jakýkoli jiný typ srsti, který je třeba vytrhávat, leskl. Tato technika může být provedena pomocí stripovacích nožů. Dotazujete se, jak otupit trimovací nůž? Dnes na tuto otázku odpovíme a také se dozvíte, proč je potřeba některé trimovací nože otupovat.

Technika trimování.

Když trimujete srst, myšlenkou je vytrhávat chloupky od kořínků ke konečkům. Úplným a důkladným vytažením chloupků uděláte místo novým chloupkům. Srst bude mít krásnou, přirozenou barvu a drátovitou texturu. Vytrhávání, známé také jako „Hand stripping“, vytváří ve vlasovém folikulu prostor pro nové chloupky. Pokud srst neotrimujete, může se jakoby „udusit“. Příliš mnoho srsti vyroste ve stejném vlasovém folikulu a ten se ucpe. Aby srst mohla dýchat, je důležité ji pravidelně trimovat. Kromě včasného trimování je důležité také mít správnou techniku.

To lze provést pouze správnou technikou a správným vybavením. Příliš ostrý trimovací nůž neodstraní chlupy úplně a také poškodí srst! Pokud je váš nůž ostrý, chloupky se místo vytrhávání přeříznou. To samozřejmě vůbec nechcete. Jak ale poznáte, že je váš trimovací nůž příliš ostrý?

Proveďte test ostrosti. Odstraňte několik chloupků pomocí trimovacího nože a nechte je spadnout na podklad v kontrastní barvě. Pak se na chloupky podívejte blíže. Vidíte jasně kořen srsti? Pak jste chloupky vytrhali správně. Pokud však vidíte mnoho krátkých chloupků bez vlasového kořínku, pak pravděpodobně používáte trimovací nůž, který je příliš ostrý.

Pokud vidíte mnoho krátkých chloupků bez vlasového kořínku, může to být tím, že používáte špatnou techniku ​​stripování. Pokud například příliš kroutíte zápěstím, pracujete s chloupky příliš rovně. Pokud v takovém případě provedete rychlý tah, můžete chloupky poškodit. Udržujte zápěstí rovné a pokud možno co nejníže. Níže můžete vidět, co dělat a co ne:

Tupení ostrého trimovacího nože

Ostrý trimovací nůž si naštěstí snadno otupíte sami. Prvním způsobem je použít hrubý nebo čisticí kartáč s tuhými, tvrdými štětinami a poté štětiny pročesat čepelí a ručně ji tak otupit . Dalším způsobem, jak snížit ostrost čepele, je použít ji ke trimování hrubé srsti ve špatném stavu nebo vatovité srsti kastrovaného psa. Třetím způsobem je kreslit čáry trimovacím nožem do podnosu nebo krabice naplněné pískem. Za normálních okolností nemůžete čepel tímto způsobem poškodit. Doporučujeme však dávat pozor a nepoužívat sílu, abyste neohnuli nebo nepopraskal kov zubů.

Předcházet tomu je lepší než poškodit kvalitní hrubou srst seříznutím srti ostrým trimovacím nožem a abyste mohli pracovat hladce. Sama jsem pejskař s letitou praxí. Mohu potvrdit, že trimování psů je nádherná, ale občas náročná práce. Moje motto proto zní: pracujte chytřeji, ne tvrději. A pracovat chytřeji můžete jen s tím nejlepším vybavením.

Některé trimovací nože na trhu jsou sériově vyráběny bez dostatečných znalostí a citu pro detail. Strojově vyrobený trimovací nůž je obecně příliš ostrý. Výrobci příliš ostrých nožů předpokládají, že trimovací nůž je nůž a nože musí řezat. Nevědí dostatečně o důležitosti trimování, správných technikách a kvalitním trimovacím materiálu. Lidé se zkušenostmi v trimovací technice vědí, že to není tak jednoduché a že správný výběr nožů je zásadní!

Ne všechny nově zakoupené trimovací nože potřebují otupení. Díky práci s vysoce kvalitními, ručně vyrobenými trimovacími noži, jako jsou ty od Artera, víte, že máte v rukou neostrý kvalitní materiál. Trimovací nože od Artera mají plochou kovovou čepel s tupým a zoubkovaným ostřím a pomohou vám vytvořit krásný výsledek péče.

Trimovací nože od Yento nebo, Show Tech nebo Groomer.DK jsou také obzvláště zajímavé pro trimování.

Možná se stále ptáte, zda se trimovací nůž může opotřebovat. Kvalita hraje důležitou roli při opotřebení. Dobrý nůž je jako víno: s věkem se zlepšuje. Totéž platí pro vaše stripovací techniky. Klíčem je cvičení… se správným materiálem. Potřebujete další radu? Neváhejte nám napsat.

Výrobky zmíněné v článku v odkazech:

https://www.fortissimo.cz/nastroje-na-upravu-psu-a-kocek/nastroje-na-trimovani-psu/trimovaci-noze-artero

https://www.fortissimo.cz/nastroje-na-upravu-psu-a-kocek/nastroje-na-trimovani-psu/trimovaci-noze-yento

https://www.fortissimo.cz/nastroje-na-upravu-psu-a-kocek/nastroje-na-trimovani-psu/trimovaci-nozea-tycinky-show-tech

https://www.fortissimo.cz/nastroje-na-upravu-psu-a-kocek/nastroje-na-trimovani-psu/trimovaci-noze-groomer-dk

Ať Vám neuteče žádná novinka

Odebírejte náš newsletter a už Vám žádná neuteče.