Vyčesání línající srsti

Rostoucí jarní teploty to prozrazují: Je čas se zase zbavit línající srsti!

Psi s dvojitou srstí jsou momentálně v období línání. Všechny ty chlupy, které se vám doma povalují, vyžadují spoustu čištění a úklidu. Včasným odstraněním podsady můžete poletující chlupy omezit na minimum. Pes, který pokračuje v línání, může navíc trpět svěděním kůže a šupinatou, suchou a poškozenou srstí. Nemocná místa na kůži se mohou objevit i tehdy, pokud během fáze línání nevěnujete dostatečnou pozornost správnému způsobu vyčesávání mrtvé srsti. Další problém v péči o línající srst je zacuchávání. Pokud srst neodstraníte, volné chlupy zůstanou v srsti. Omotají se kolem ostatních zdravých chlupů. Výsledkem jsou dredy a uzlíky.

Odstraňování línání je tedy také důležité, aby se srst snadněji upravovala. Proto, abychom se vyhnuli těmto problémům s kůží a srstí, je velmi důležité včasné a správné odstranění línání. V tomto příspěvku na blogu se podrobněji podíváme na to, co všechno vyčesávání srsti obnáší, která plemena potřebují vyčesávání srsti a jak o srst pejska můžete pečovat sami doma. Sezónní línání srsti podrobně vysvětleno. Psí srst podléhá během roku přirozenému koloběhu. Abych byla přesná, každý chlup prochází 4 různými fázemi:

-Fáze růstu: Nový chlup roste a vystupuje z vlasového folikulu.

-Přechodná fáze: Chlupy přestávají růst a dosáhly své konečné délky. Tento vlas je stále spojen s folikulem.

-Klidová fáze: Vlasy odumírají.

-Fáze vypadávání: Chloupek je ve folikulu uvolněný a vypadává.

V tu chvíli se vlasový cyklus se svými 4 fázemi může znovu rozběhnout. Nová srst nahradí tu odumřelou. Tyto nové chlupy pak vstoupí do fáze růstu a vše začíná znovu!

Kvůli tomuto cyklu srsti váš pes líná. To znamená, že pes během krátké doby ztratí spoustu odumřelých chlupů a hlavně podsady. Srst je pak oslabena. Tato výměna srsti probíhá většinou na jaře a na podzim, ale vše závisí na počasí a teplotách. Pokud je v dubnu ještě velká zima, chlupy v podsadě zůstanou déle. Jsou teploty v listopadu ještě mimořádně mírné? Pak ještě nebude probíhat sezóní línání. Vidíte, jak ze srsti trčí nadýchaná vlna světlejší barvy a srst je stále sušší a světlejší? To znamená, že srst vypadává a váš pes dočasně ztratí spoustu chlupů. Odumřelé a uvolněné chlupy z podsady se budou hromadit v srsti. Normálně sezónní línání trvá 2 až 3 týdny, ale délka se může lišit a závisí na vnějších faktorech, jako je teplota a životní prostředí, stav srsti a plemeno. Pokud je přirozený cyklus narušen vnějšími faktory, může se měnit i frekvence a doba línání. Například hladiny hormonů u kastrovaných psů budou nevyvážené, což povede k tomu, že tito psi již nebudou mít sezónní línání, ale celoroční línání. Účelem sezónního línání je chránit srst před chladem a horkem. Extrémní nebo neočekávané teplotní výkyvy mohou způsobit, že srst bude v nepořádku. Leží váš pes v zimě vždy u topení? Pak se biorytmus a přirozený cyklus srsti mohou dostat z rovnováhy. Váš pes již nebude mít srst, která bude sezónně línat, ale bude línat po celý rok . Struktura srsti se také změní, když ostříháte srst plemene, které má sezónní línání. Stane se matnější, vlněnější, mnohem silnější a kudrnatější. Důrazně nedoporučujeme stříhat takovou srst! Pokud ostříháte srst plemene jako zlatý retrívr místo línání, ostříhané chlupy zůstanou po ostříhání ve vlasových folikulech. Ve stejných vlasových folikulech pak začnou růst nové chloupky, které se přeplní a ucpou. Výsledkem je, že nová srst nemá prostor pro růst a zakládáte si na zdravotní problémy jako svědění kůže a srst, která nevypadá tak, jak by měla.

Ale jaké druhy srsti je třeba vyčesávat? Následující typy srsti a plemena mají období línání a sezónní línání:

– Skupina 1: short-haired dogs krátkosrstí psi, jako je francouzský buldoček, německá doga a hladkosrstý jezevčík

– Skupina 2: short double-coated krátká dvojitá srst plemena s velkou nebo malou podsadou, například labrador, malinois ovčák nebo rotvajler .

– Skupina 3: double-coated plemena s podsadou, jako je akita, sibiřský husky nebo německý ovčák. -Skupina 4: long double-coated dlouhá podsadovitá srst u plemen, například kolie, šeltie nebo vlčí špic.

– Skupina 5: curly hair with growing undercoat kudrnatá srst s podsadou jako kudrnatý retrívr nebo mudi.

– Skupina 6: short to medium length silky hair krátká až středně dlouhá hedvábná srst v kombinaci s dlouhou hedvábnou srstí na nohách, uších, břiše jako anglický setr nebo kavalír King Charles španěl

– Skupina 7: soft top coat and undercoat and a combined coat měkká krycí srst a podsada a kombinovaná srst, například zlatý retrívr, bernský salašnický pes nebo border kolie.

– Skupina 8: wire-haired dogs hrubosrstí psi (srst a podsada mají sezónní línání, praporky na končetinách má mozaikový vzor) jako foxteriér, west highland white teriér nebo knírač.

Všechna výše uvedená plemena je potřeba vyčesat.

A teď se dáme do práce! Po teorii je čas na praxi. Jakmile si všimnete, že se váš pes dostává do období línání, je důležité co nejrychleji předvídat a odstranit velké množství chlupů správným způsobem. Nejste si jisti, jak nejlépe postupovat? Samozřejmě si to vždy můžete nechat udělat profesionálně v psím salónu. Můžete to udělat dvakrát ročně během línání, ale také více než dvakrát. Zvolíte-li vyčesávání srsti i doma, doporučujeme provést na místě, kde nevadí, že kolem poletuje velké množství chlupů. Výběr nejvhodnějšího nástroje závisí také na délce chloupků. Shed Stopper umožňuje snadno a efektivně odstranit uvolněnou a matnou podsadu během období línání krátkosrstých psů, aniž by došlo k poškození krycí srsti. Tento profesionální nástroj funguje skvěle a je velmi efektivní. Doporučuje se určitá opatrnost, protože tento nástroj je velmi ostrý. Pro kratší srst doporučujeme ZooRo vyčesávací hřeben.

Nástroj Shed Stopper není vhodný pro použití dětmi a doporučuje se zvýšená opatrnost v oblasti kožních záhybů, bradavek, paspárků, genitálií, uší, spodní části zadních nohou, očí a dalších citlivých oblastí. Jemně pročešte srst pomocí Shed Stopper ve směru růstu srsti lehkým tahem. Při česání nevyvíjejte příliš velký tlak směrem dolů. Mimo sezónu línání lze srst kartáčovat každý týden pomocí gumového kartáče nebo rukavice.

Má váš pes delší chlupy (zlatý retrívr, novofundlandský pes, bernský salašnický pes)? Pak vám doporučujeme použít vyčesávací hrabičky, během procesu línání. Máme široký sortiment hrabiček. Ideální jsou hřebeny Hřeben Etrille Vivog pro dlouhou hustou srst , Show tech hrabičky a Show Tech Rake Comb (střední a velké). Tyto hrabičky pomáhají vyčesávat uvolněné chlupy ze srsti.

Udržujte kůži napnutou, hrabičky vložte pod volnou srst a vždy česejte ve směru růstu srsti. Udělejte to jemně po částech, začněte u pokožky a postupujte směrem ke konečkům chlupů. Upozornění: Pokud je srst zacuchaná nebo zauzlovaná, budete potřebovat jiný nástroj flexi kartáč. Hrabičky můžete samozřejmě zkombinovat i s hladším kartáčem a hřebenem s otočnými hroty .

Vivog Cling Comb je ideální pro podsadovitou srst! Jeho kolíky jsou pružné a kopírují křivky vašeho psa. Pomocí slickeru a hřebenu vivog comb můžete snadno zkontrolovat, zda je většina vylínané srsti vyčesaná. Na trhu je spousta dalších kartáčů, hřebenů a podobně na odstranění uvolněné srsti. Ne všechny tyto produkty jsou stejně vhodné pro každého psa. Pokud zvolíte špatný nástroj, může poškodit srst a lámat chlupy! Ujistěte se tedy, že o srst doma správně pečujete a zacházíte s ní. V FORTISSIMO.CZ jsme vždy připraveni poradit a nasměrovat vás, abyste si vybrali správně.

Nikdy nezbavujte srst psa, pokud nejsou chlupy uvolněné nebo připravené k línání. Pokud budete nadměrně kartáčovat mimo období línání, odstraníte zdravé chlupy z vlasového folikulu. To ponechává ve folikulu prázdní prostor bez chlupu. Nové chlupy pak vypadnou mimo sezónu a ‚předtím‘, protože byly nepřirozeně odstraněny a již se neřídí přirozeným cyklem. Pokud budete svého psa kartáčovat každý den nebo několikrát týdně mimo období línání, odstraníte zdravé chlupy ze srsti příliš brzy. To bude mít za následek psí srst, která bude nadměrně a nakonec i neustále línat. Vytrháváte srst z jejího přirozeného cyklu a vytváříte jakýsi „efekt nadměrného kartáčování“. Pouze u plemen s dlouhou srstí je důležité delší srst kartáčovat nebo česat po celý rok, aby se zabránilo zacuchání srsti. Suma sumárum: Odstraňte srst správnými nástroji a pouze tehdy, když je ten správný čas.

V neposlední řadě v péči o línající srst je nenahraditelným pomocníkem kosmetika, která vám usnadní udržovat takovou srst v kondici. Řada Mineral H od Iv San Bernard se specializuje na takovou péči.

Pokud se na to necítíte sami, můžete si psa samozřejmě nechat i profesionálně vyčesat a upravit v našem Salonku U mlsných tlapek.

 
 
Zmíněné přípravky a nástroje v článku v odkazech:
 
 

Ať Vám neuteče žádná novinka

Odebírejte náš newsletter a už Vám žádná neuteče.