Nepodceňujte výskyt blech u vašeho mazlíčka

Každý, kdo má psa nebo kočku, se nepochybně již setkal s těmito nežádoucími hosty. Ti, kteří ano, vědí, že boj s blechami není snadný. Aby to bylo správně, je v první řadě důležité vědět, jak se blechy šíří. Jakmile víte, jak se rozmnožují, je mnohem snazší s nimi bojovat. V tomto příspěvku na blogu vám řekneme vše o typech blech, jejich životním a reprodukčním cyklu a jak je ovládat a předcházet jim.

Abyste věděli, zda váš mazlíček má blechy, je nutné vědět, co dělají v srsti vašeho psa nebo kočky a jak je poznat. Co jsou to vlastně blechy? Blechy jsou v podstatě lechtiví, krev sající paraziti, kteří se živí krví koček a psů. Na rozdíl od těch jiných nepříjemných, krev sajících tvorů z našich nejhorších nočních můr, lépe známých jako upíři, blechy nemají křídla. Cestují plazením a skákáním velmi daleko. Na rozdíl od toho, co si většina lidí myslí, nežijí na zvířatech, ale ve vašem domě. Poté, co skočili na svého hostitele, aby nasáli krev, a nakrmili se, seskočí ze zvířete.

Blecha je pohyblivý hnědočerný hmyz srovnatelný s drobným, zploštělým kávovým zrnem, které obecně není o mnoho větší než 3 mm na délku. Někdy způsobuje podráždění kůže a nebo svědění. Některé druhy mohou dokonce přenášet nemoci! Například blechy mohou přenášet vajíčka tasemnice, která by zase mohla infikovat vašeho psa.

Je to cyklus parazita

Pochopení životního cyklu blech vám může pomoci bojovat s tímto škůdcem a předcházet mu. Existují dva typy blech, které se mohou vyskytovat jak u psů, tak u koček: blecha kočičí (Ctenocephalides felis) a blecha psí (Ctenocephalides canis). To znamená, že při boji s blechami by se měli léčit psi i kočky. Existují blechy samci a blechy samice. Samice jsou největší. Blecha samice může v prvních týdnech života naklást až 50 vajíček denně. Tato malá vajíčka, obvykle o velikosti kolem 0,5 mm, padají ze srsti vašeho mazlíčka na koberec, polštář, na vaši dřevěnou nebo parketovou podlahu, na sedadla vašeho auta atd. Po několika dnech až více či méně 12 dnech (v závislosti na teplotě a vlhkosti prostředí) se z vajíček vylíhnou larvy, které jsou asi 5 mm dlouhé a silné jako nit. Tyto larvy citlivé na světlo zalézají do všech štěrbin a trhlin ve vašem domě a nábytku a hluboko do koberců nebo koberců a po několika týdnech se normálně zakuklí, ale v případě potřeby mohou zůstat ve formě kukly až několik měsíců. a někdy i déle než rok! Rychlost vývoje se může lišit v závislosti na teplotě a vlhkosti prostředí. Růst z kukly na dospělou blechu může trvat jen několik týdnů, ale i několik měsíců! Vibrace a (tělesné) teplo (potenciálního hostitele) způsobí, že se kukla vylíhne a promění se v další dospělou blechu, která je žíznivá po krvi a hledá hostitele. Čím vyšší jsou teploty a vlhkost, tím rychlejší je vývoj z vajíčka na dospělou blechu. Během léta může 1 blecha během 1 měsíce rozmnožit 180 dalších blech a velké množství larev a kukel

Možná se ptáte, jestli lidé mohou dostat blechy. Ve skutečnosti blechy nemohou žít a přežít na lidech, ale určitě nás mohou kousnout. Kromě toho můžete také přenášet blechy přes boty, oblečení a ruce a tím, že budete hladit své chlupaté přátele. Když někoho navštívíte, můžete si nechtěně sebrat i bleší vajíčka. Možná jste se posadili na gauč nebo jiný kus nábytku, kde byla snesena vajíčka? K infikování vašeho domácího mazlíčka někdy stačí být na místě mimo váš domov, kde je napadení blechami. Váš mazlíček proto může dostat blechy, i když nikdy nechodí ven. Velkým problémem pro majitele domácích mazlíčků jsou blechy. Zejména v létě nebo po dovolené je šance na blechy velmi velká. Nyní, když víte více o blechách a jejich rozmnožování, je také zajímavé zvážit možné příznaky. Jak poznáte, že váš čtyřnohý přítel trpí blechami? Detekce blech Existuje několik příznaků, které vám mohou napovědět, že váš mazlíček trpí blechami. Nejznámější z nich je následující: váš pes nebo kočka trpí svěděním. Můžete si všimnout, že váš mazlíček škrábe více než obvykle. Někdy se dokonce dokáže probudit a poškrábat nebo kousnout jeho kůži. Blechy mají rády teplá a útulná místa – a nemůžeme jim to mít za zlé, že? Proto je lze obecně nalézt na částech těla, jako je břicho, uši, třísla a podpaží. Blechy, které najdete na svém mazlíčkovi, jsou pouze blechy, které se v tu chvíli přijdou najíst (sát krev). Když jsou spokojení, seskočí z vašeho psa nebo kočky a začnou hnízdit a klást vajíčka v prostředí. Obvykle blechy, které najdete na svém psovi, představují pouze malé procento z celkového počtu přítomných u vás doma. Největší část žije v životním prostředí.

Dalším možným příznakem je bleší nečistota: malé, hnědočerné vločky nebo tečky na kůži vašeho psa. Někdy se mohou objevit po celém těle nebo jen v určitých částech. To s největší pravděpodobností znamená, že vidíte bleší trus. Nejste si jisti, zda se skutečně jedná o bleší hovínko? Dobrou zkouškou je pročesat srst vašeho psa nebo kočky speciálním hřebenem proti blechám a poté hřeben otřít navlhčeným papírovým ručníkem nebo navlhčeným čisticím hadříkem, případně natřít nebo jemně potřít ubrousek přímo přes srst. Poté ubrousek složte, jemně na něj zatlačte prsty a znovu jej otevřete. Pokud kolem hnědočerných teček na ubrousku vidíte hnědé kruhy, máte co do činění s blechami a jejich krví naplněnými výkaly.

Někteří psi si mohou také vyvinout bleší alergii, což znamená, že reagují alergicky na sliny přítomné při kousnutí blechy. To může způsobit závažnou reakci v podobě lysin, strupů, zánětů kůže a extrémního svědění. Existují dokonce psi, kteří mají horečku nebo vykazují možné příznaky nemoci, jako je neklidné chování, kňučení a schovávání se pod stolem nebo za skříní. Dokážete si představit, jak hrozné to musí být pro vašeho psa nebo kočku? Proto je nutná naléhavá pomoc a opatření, které zvířeti pomohou se ho zbavit. Naštěstí existují způsoby, jak se s těmito parazity vypořádat.

Nedovolte, aby se vám dostaly pod kůži!

Boj proti blechám není snadný. Musíte bojovat s blechami, vajíčky a larvami na zvířeti a ve vašem domě. Pravidelně kontrolujte domácí mazlíčky a jejich místa k pobytu a spaní. Mnohým nepříjemnostem můžete sami předejít včasným přijetím opatření, jako je každodenní vysávání pevných míst na spaní. Mějte na paměti, že bleší kukla může zůstat v domě až jeden rok (někdy i více!), dokud se nevyvine v blechu. Zavažte vyřazené vakuové nebo vysávací sáčky nebo postříkejte vysavač (sáček) okolním insekticidním sprejem. Pečlivě také vysajte koš nebo pelíšek vašeho mazlíčka

Pokud tato opatření přišly příliš pozdě, je také zapotřebí dobrý insekticid. Pro ošetření prostředí psa nebo kočky doporučujeme ambientní sprej, zejména teplá a tmavá místa jako jsou koše nebo pelíšky, fleecové deky, koberečky, podlahové spáry a případně, pokud pes nebo kočka spí ve vaší posteli, prostěradla, matrace a peřiny nebo šidítka. Pokud tímto sprejem ošetřujete materiál zevnitř vašeho domova, doporučujeme, abyste tak učinili venku. Blechy nemohou přežít horko. Zamořené tkaniny proto můžete také vyvařit. Mějte však na paměti, že pouze praní na 90 stupňů má požadovaný eliminační účinek. Při delším odchodu z domu je nejlepší důkladně vysát a následně se vakuového sáčku zbavit. Kromě toho je nezbytné umýt psa nebo kočku profesionálním šamponem proti blechám. S šamponem Bio-Groom FLEA & TICK budou blechy přítomné na vašem čtyřnohém příteli znehybněny a nezpůsobí žádné další škody. Důrazně se doporučuje pravidelné opakování a sledování. Chcete-li odstranit blechy a vajíčka ze svého mazlíčka, můžete použít speciální profesionální hřeben na blechy. Doporučujeme, abyste vyhledali odbornou pomoc při léčbě blech u vašeho čoklího nebo kočičího kamaráda. Ne všechny komerční prostředky a produkty jsou totiž (stejně) účinné. Chodí váš mazlíček pravidelně do kosmetického salonu? Pokud ano, kadeřník vašeho psa nebo kočku umyje a ošetří profesionálním šamponem proti blechám.

Před každou návštěvou je vhodné kontaktovat svůj salon, aby se mohl řádně připravit. V případě silného napadení nebo alergie na blechy se poraďte se svým veterinárním lékařem. Pro ještě více produktů, které vám pomohou předcházet a kontrolovat blechy, navštivte naše webové stránky. Určitě si pročtěte naši nabídku produktů s výtažky z čajovníku, přírodní způsob boje proti blechám. Cítíte náhlé svědění při čtení tohoto příspěvku na blogu? Nejsi sám. Čas poškrábat to svědění… a pustit se do práce! Potřebujete pomoc? Neváhejte se nás zeptat. Rádi vám pomůžeme.

Zmíněné nástroje a přípravky v článku v odkazech:

https://www.fortissimo.cz/hreben-k-odstraneni-blech-vivog/

https://www.fortissimo.cz/hreben-yento-extra-fine-70-hrotu/

https://www.fortissimo.cz/cistici-vlhcene-ubrousky-artero-s-aloe-vera/

https://www.fortissimo.cz/cistici-vlhcene-ubrousky-dog-generation/

https://www.fortissimo.cz/sprej-deodorant-a-antiparazitikum-vivog/

https://www.fortissimo.cz/bio-groom-flea-tick-shampoo/

https://www.fortissimo.cz/turdie-flea-shampoo-sampon-proti-blecham/

https://www.fortissimo.cz/tea-tree-and-neem-oil-sprej-pro-psy-yuup/

https://www.fortissimo.cz/lunderland-pivovarske-kvasnice-bierhefe/

Ať Vám neuteče žádná novinka

Odebírejte náš newsletter a už Vám žádná neuteče.