Pomoc, můj pes má citlivou kůži!

Začněme tím, že citlivá pleť není důvodem k okamžité panice. Stejně jako mnoho lidí může být náhle postižen každý pes. Naštěstí existují řešení, jak to řešit a jak tomu zabránit. Navíc je velký rozdíl mezi citlivou pokožkou a skutečným kožním problémem. První z nich je obvykle způsobena svěděním a šupinatěním, zatímco s kožními problémy je toho více a často se jedná o lékařské pozadí. Má váš pes svědivou, červenou a šupinatou kůži? Pak jeho kůže, největší orgán jeho těla, s největší pravděpodobností přehnaně reaguje na určité věci nebo okolnosti. Chtěli byste vědět, co to je a jak můžete citlivou pokožku léčit a předcházet jí? Pak určitě čtěte dál!

Dráždí

Možná jste již trpěli citlivou pokožkou. Pak nepochybně víte, jak strašně otravné to může být. Nejinak je tomu u vašeho čtyřnohého přítele. Abyste svému psovi nebo kočce pomohli zbavit se dráždivého a napjatého pocitu a předešli kožním infekcím, je důležité ošetřit pokožku jemnými přípravky. Než začnete používat vhodné produkty, je důležité znát různé základní příčiny citlivé pleti, abyste mohli používat vhodnou péči.

Jablko nepadá daleko od stromu.

První možnou příčinou citlivé pleti je dědičnost. Pokud má matka kožní problém při porodu svého potomka, může se přenést i na štěňata. Někdy citlivost závisí i na plemeni. Některá plemena, například shar-pei a zlatý retrívr, jsou náchylnější ke kožním problémům než jiná. Kůže geneticky citlivého psa je tenčí než normální. Extra šetrná péče je pak zásadní! Více o tom v tomto blogu.

Alergie a jídlo

Psi mohou být alergičtí na mnoho různých věcí. Někdy to trvá dlouho, než zjistíte, na co přesně jsou alergičtí. Může to být způsobeno dráždivými látkami ve vzduchu nebo kontaktem s kůží, ale také jídlem. Krmení nesprávným jídlem vašeho čtyřnohého přítele může vést k vyrážkám, šupinatému pokožce a velkému svědění. Zvíře může být také alergické například na bodnutí hmyzem. Trpí váš pes blechami? Pak může být pokrytý malými červenými boulemi a šílet se svěděním. Alergie může být ve skutečnosti také způsobena slinami z blešího kousnutí. V případě extrémních alergických reakcí doporučujeme konzultaci s veterinářem. Společně můžete zjistit, jakou alergií váš mazlíček trpí a jak se dá léčit.

Svědění k poškrábání

Kožní záněty mohou také způsobit citlivou pokožku. Pes může například trpět takzvanými hotspoty. Jedná se o lokální záněty na kůži, které vyžadují lékařské ošetření. Psi, kteří hodně plavou, jsou mimořádně citliví na horké skvrny, které vznikají, když je stejné místo opakovaně škrábáno, kousáno nebo olizováno. Tento lokální zánět kůže může být způsoben malou ranou, která se infikuje nebo někdy jen tak z čista jasna. Olizováním, kousáním nebo škrábáním se váš pes snaží zbavit nepříjemného svědění, ale to hotspot jen zhoršuje… Čímž se dostáváme k další možné příčině: blechám nebo jiným parazitům. Tato svědivá stvoření mohou vašemu čtyřnohému příteli způsobit spoustu nepříjemností. Je možné, že se náhle probudí z říše snů a pak se v panice začne škrábat. Jak zacházet s blechami si můžete přečíst zde. Infekce uší mohou také způsobit citlivou, svědící kůži, konkrétněji kolem krku, uší a očí.

Suchá kůže

Často je suchá i citlivá pokožka a suchá kůže má automaticky za následek suchou srst… Poselství je tedy hydratace! Častým používáním vhodného šamponu, který hydratuje srst, prospěje i pokožce. Timaha Clay Shampoo, speciální jílový šampon s ovocnými výtažky, obnovuje rovnováhu srsti a kůže a minimalizuje podráždění.

Bisabolol, výtažek z heřmánku, pomáhá snižovat svědění, zarudnutí a podráždění a zklidňuje pokožku. Má také analgetický a uklidňující účinek. Hledáte účinné produkty s touto složkou? Pak určitě vyzkoušejte multifunkční sérum Protect and Shine a výživný Moisturizing Coat Oil.

Špatné šampony

Někdy lidé používají k mytí svých mazlíčků dětský šampon nebo jiný jemný šampon. I když byste si na první pohled mysleli, že to neuškodí, je lepší svého čtyřnohého přítele umýt profesionálním šamponem, který byl speciálně vyvinut pro psy a/nebo kočky. Zvířata s citlivou kůží mohou reagovat přecitlivěle na určité složky. Proto je nezbytné používat hypoalergenní šampon na přírodní bázi, který je šetrný ke srsti a pokožce. Super jemný šampon Sensational Salon Shampoo je vhodný pro každodenní použití u psů a koček, jak v kosmetickém salonu, tak i doma. Jeho složení má neutrální hodnotu pH a obsahuje přírodní složky, které zabraňují podráždění a alergickým reakcím.

A co bezsrstí psi a kočky?

Máte bezsrstého psa nebo kočku? Pak nepochybně víte, že tato zvířata mají citlivou a křehkou kůži. Proto je velmi důležité věnovat jim speciální péči. Kromě dobré ochrany před sluncem je u těchto plemen důležité pravidelně peelingovat pokožku. Dobrý peeling pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky a přebytečný kožní maz, díky čemuž je pokožka vašeho roztomilého přítele zdravější. Skinsational Pet Scrub je ideálním řešením! Tento jedinečný peeling na bázi cukrových granulí a avokádového oleje bohatého na omega, pomáhá řešit ucpané póry a hydratuje pokožku. Snadno se používá a je mnohem šetrnější než solné peelingy. Kůže vašeho psa nebo kočky bude vyrovnanější a hedvábnější na dotek. Skvělé, že?

Také zajímavé vědět!

Na závěr bychom rádi uvedli několik obecných tipů: Stejně jako lidé, i psi a kočky mohou být citliví na určité potraviny, proto se pečlivě podívejte na jejich jídelníček a v případě potřeby jej změňte. Výběrem vhodné stravy lze mnohé kožní problémy vyřešit nebo jim dokonce předcházet. Stres, strach nebo nervozita mohou také způsobit obrovské svědění vašeho mazlíčka. V tomto případě nemá svědění nic společného s citlivou pokožkou. Je to prostě způsob, jak se váš pes nebo kočka zbaví negativních pocitů. Máte dlouhosrstého psa? Pak je nesmírně důležité jej alespoň jednou týdně umýt. Pravidelně berte svého psa nebo kočku do salonu. Je to důležité nejen pro vzhled, ale i pro zdraví vašeho mazlíčka. Časté návštěvy u kadeřníka pro psy nebo kočky pomáhají udržovat srst a pokožku v optimálním stavu. Pokud si všimnete infekce nebo kožního problému, vždy je vhodné konzultovat s veterinářem úplnou diagnózu a léčbu. Snad Vám výše uvedené informace pomohly ke správné péči a ošetřování citlivé pokožky Vašeho čtyřnohého přítele. Stále máte otázky? Neváhejte se nás zeptat prostřednictvím chatu na našem webu nebo Facebook Messengeru, e-mailem nebo telefonicky. Hodně štěstí!

Zmíněné nástroje a přípravky v článku v odkazech:

https://www.fortissimo.cz/show-tech-timaha-clay-shampoo-regeneracni-sampon/

https://www.fortissimo.cz/show-tech-protect-and-shine-serum-hedvabi/

https://www.fortissimo.cz/show-tech-hydratacny-olej/

https://www.fortissimo.cz/show-tech-sensational-salon-shampoo-profesionalni-do-salonu/

https://www.fortissimo.cz/show-tech-skinsational-pet-scrub-peeling-na-kuzi/

Ať Vám neuteče žádná novinka

Odebírejte náš newsletter a už Vám žádná neuteče.