Naše tipy pro zdravý chrup vašeho psa

Zdravé psí zuby? Poznáte to podle bílých zubů a krásných růžových dásní. V našem předchozím příspěvku na blogu o zubech jste si mohli přečíst, proč je dobrá dentální hygiena u psů tak zásadní. Dnes vám prozradíme tipy, jak zuby nejlépe čistit a jak vám i vašemu čtyřnohému kamarádovi každé čištění co nejvíce zpříjemnit.

Dobrý začátek je polovina práce.

Chtěli byste, aby čištění zubů šlo hladce? Pak je důležité pejska zvykat na kartáček co nejdříve a nejlépe v mladém věku. Postupně seznamujte své štěně s čištěním zubů. K tomu je ideální návlek na prsty nebo dentální ubrousek. Při učení jednoduše prvních pár dní nechte prst na zubech. Váš mazlíček si tak na čištění zubů zvykne a zjistí, že to vůbec není děsivé. Jakmile si na tento pocit zvykne, můžete mu hadříkem otřít zuby. Tím, že začnete s hadříkem, dopřejete svému psovi pocit pohodlí a budete se také cítit jistěji. Máte tím i dobrý pocit z toho, co děláte.

Ujistěte se, že mu čistíte zuby v pohodlném a tichém prostředí, zvláště pokud nemá tuto činnost rád. Pokud je to možné, umístěte psa na podlahu nebo na stůl. Bojuje váš pes zpočátku trochu? Nevzdávejte se, pokud hned neuspějete! Ujistěte se, že zvíře nemůže utéct. Můžete to udělat tak, že na začátku budete ho učit čistit zuby ve 2 lidech. Jedna osoba klidně drží psa, zatímco druhá čistí zuby. Nespěchejte, svého čtyřnohého kamaráda vždy uklidněte a poté ho odměňte. Buďte trpěliví, ale důslední. Pokud může pes snadno utéct, nepochybně si z toho udělá hru a vy nedocílíte kýženého výsledku…. Byl váš mazlíček hodný? Pak může být samozřejmě odměněn procházkou, plyšákem nebo hračkou!

Jak často čistit zuby?

Z počátku není plak vidět. Když otřete zuby ubrouskem pro dentální hygienu a ubrousek zežloutne, víte, že je přítomen plak. Tento zubní plak, nazývaný také orální biofilm, který se skládá ze směsi slin a bakterií. Když se vytvoří hodně plaku, vytvoří se zubní kámen. Aby se zabránilo tomu, že plak povede k zubnímu kameni a případně zubním problémům, je důležitá správná dentální hygiena. Nemá smysl čistit zuby jednou za měsíc. V ideálním případě se psí zuby čistí denně, ale pro mnoho lidí je lepší a rozumnější interval 2-3krát týdně.

Při čištění je velmi důležité, abyste pracovali rutinně a systematicky. Používejte vždy stejnou rutinu a pořadí, abyste na žádné skvrny nezapomněli. Máte několik možností, jak svému čtyřnohému příteli vyčistit zuby. Použít lze například prstový kartáček, který navléknete na prst. Tento typ kartáčku je kratší než běžný zubní kartáček a mírně pružný, což vám dává větší kontrolu při čištění. Pokud jste vy i pes opravdu zvyklí na čištění zubů, můžete použít běžný psí kartáček.

Rozhodně nepoužívejte lidskou zubní pastu! Obsah fluoridu sodného je pro vašeho psa příliš vysoký a při požití je pro něj toxický. Navíc chuť běžné zubní pasty je pro psy prostě příliš silná. Na kartáček naneste speciální psí zubní pastu a čistěte horní a spodní část po dobu půl minuty (tedy každou řadu zubů). Doporučujeme ze začátku čistit zuby jen krátce, ale postupně prodlužovat dobu ošetření až na max. 1 minutu (u velkých psů). Po vyčištění zubů nebo mezitím lze také použít ústní sprej pro psy k dodatečnému čištění, dezinfekci a osvěžení zubů. Preventivně doporučujeme aplikovat přísadu do misky s vodou na bázi osvěžovače dechu .

Další rady .

Trápí vašeho mazlíčka zubní kámen? Zuby lze pak občas vyčistit pomocí zubní škrabky. Svěřili byste to raději (jinému) profesionálovi? Pak se samozřejmě můžete vždy obrátit na svého veterináře a někdy i na vytipovaný salon pro mazlíčky.

Pokud vám zvíře opravdu neumožňuje správně pečovat o zuby, můžete také zajít k veterináři. Pokud váš čtyřnohý přítel vykazuje známky problémů se zuby, jako je zápach z úst, nadměrná tvorba slin nebo slintání nebo bolest a kňučení, když se mu pokoušíte dotknout úst, navštivte co nejdříve svého veterináře. I když má zvíře infekci dásní nebo krvácení nebo uvolněný či zkažený zub, je nezbytné rychle navštívit veterináře. Rychle bude vědět, co se děje, a bude schopen nabídnout vhodnou léčbu. Samozřejmě důrazně doporučujeme, abyste preventivní péči o chrup pejska dodržovali především sami. To znamená, že svého psa naučíte, jak si správně čistit zuby, krmit ho správným krmivem a pravidelně mu čistit zuby. Dodržováním této rady se lze vyhnout mnoha problémům se zuby nebo jim předcházet.

Další blog pro vás chystáme na téma čištění zubů ultrzvukovým kartáčkem. Máte po přečtení tohoto článku ještě nějaké otázky? Neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám pomůžeme!

Přípravky a pomůcky zmíněné v tomto článku v odkazech:

https://www.fortissimo.cz/show-tech-pro-finger-dental-wipes-cistici-navlek-na-prst-na-zuby-pro-psy/

https://www.fortissimo.cz/show-tech-dental-wipes-ubrousky-na-cisteni-zubu/

https://www.fortissimo.cz/vets-best-zubni-kartacek-pro-psy/

https://www.fortissimo.cz/vets-best-dentalni-sprej-lano-pro-psy/

https://www.fortissimo.cz/hracky-zabava-hlavolamy/

https://www.fortissimo.cz/show-tech-mint-zubni-pasta-pro-psy-a-kocky/

https://www.fortissimo.cz/show-tech-trio-pet-toothbrush-zubni-kartacek/

https://www.fortissimo.cz/silikonovy-zubni-kartacek-artero-na-prst/

https://www.fortissimo.cz/vets-best-dentalni-sprej-pro-psy/

https://www.fortissimo.cz/vets-best-dentalni-dechovy-osvezovac/

https://www.fortissimo.cz/pece-o-zuby/skrabky-na-zuby/

Ať Vám neuteče žádná novinka

Odebírejte náš newsletter a už Vám žádná neuteče.