Svět psíma očima

Psí oči jsou důležitou součástí těla. Psi vidí svět úplně jinak než lidé a můžete to brát doslova. My lidé vidíme široké spektrum barev. U psů je počet barevných odstínů, které vidí, omezenější. Nejlepší způsob, jak porovnat jejich barevné vidění, je s někým barvoslepým. Barvoslepý člověk vidí určité barvy méně jasně a jasně nebo někdy vůbec. Psi nevidí zelenou a červenou, ale dobře rozlišují odstíny modré. Nejenže dokážou vnímat méně barev než lidé, ale také vidí méně daleko. Protože psí oči jsou na straně hlavy, mají širší zorné pole než my. Mají také lepší noční vidění a mají třetí víčko, které je nezbytné pro ochranu očí a pro tvorbu slz. Nejdůležitější pro nás však je, že oči jsou jasným ukazatelem zdraví zvířete. Když se svému pejskovi podíváte do očí, může se toho hodně prozradit o jeho fyzickém stavu. Oči, které nejsou zdravé, produkují příliš mnoho slzné tekutiny (více než je průměr) nebo způsobují, že slzy stékají po tváři psa místo toho, aby byly očištěny. Tento stav, známý také jako epifora, zase vede ke známým načervenalým slzným skvrnám.

Odkud pochází červenohnědé skvrny pod očima ?

Epifora neboli (nadměrné) slzení oka je stav, při kterém slzy stékají z očí psa, místo aby proudily přes nasolacrimální systém. To je v podstatě problém s drenáží: oči již nejsou schopny odvádět vytvořenou slznou tekutinu. Pigment známý jako porfyrin se vylučuje slzami, slinami a močí. Tento pigment obsahuje molekuly železa produkované, když tělo rozkládá červené krvinky a způsobuje skutečné skvrny. Všichni psi produkují tento porfyrinový pigment, ale je známo, že někteří psi ho mají příliš mnoho. Při vystavení slunečnímu záření také skvrny zesílí a ztmavnou.

Správná péče o oči .

Slzné skvrny je důležité pravidelně odstraňovat nejen kvůli krásnějšímu vzhledu, ale také kvůli zdraví vašeho mazlíčka. Více o tom, jak to nejlépe udělat, v budoucím příspěvku na blogu. Chtěli byste začít hned? Na Fortissimo.CZ najdete širokou škálu skvělých produktů pro péči o oči!

Nejste si jisti, které produkty použít? Napište nám . Nepochybně vám budeme schopni dále pomoci. Pokud neřešíte skvrny od slz, může dojít k kvasinkové infekci a dalším problémům. Více podrobností o různých příčinách slzných skvrn a epifory vám řekneme v našem dalším příspěvku na blogu. Máte pochybnosti o zdraví svého zvířete? Pak může být vhodné poradit se s veterinářem. Koneckonců, všichni milujeme své chlupaté kamarády a návštěva veterináře navíc nemůže uškodit, že?

Přípravky a pomůcky zmíněné v tomto článku v odkazech:

https://www.fortissimo.cz/show-tech-vitalize-tear-stain-remover-prirodni-lecba-skvrn-pod-ocima/

https://www.fortissimo.cz/show-tech-mini-kartacek-na-pudr/

https://www.fortissimo.cz/bily-pudr-show-tech-na-odstraneni-okolo-ocnich-skvrn/

https://www.fortissimo.cz/show-tech-cistic-skvrn-pod-ocima-no-more-tear-stains/

https://www.fortissimo.cz/artero-mini-hreben-nature-collection/

https://www.fortissimo.cz/ubrousky-na-cisteni-oci-pro-psy-a-kocky-show-tech/

Ať Vám neuteče žádná novinka

Odebírejte náš newsletter a už Vám žádná neuteče.