I váš mazlíček uroní slzičku

O tom není pochyb, váš pes nebo kočka je to nejrozkošnější zvíře na zemi! Škoda těch nevzhledných slzných skvrn. Mnoho plemen trpí těmito červenohnědými skvrnami kolem očí, ale jsou také běžné na vousech a kolem tlapek. Není to nutně důvod k panice. Obvykle jde o základní zdravotní problém, ale v některých případech můžete najít příčinu a řešení sami. V tomto blogu se s vámi podělíme o možné příčiny slzení očí. Oči jsou známé jako zrcadla duše, ale jsou také mnohem víc než to! Pohledem do očí vašeho mazlíčka můžete říct hodně o jeho zdraví. Stejně jako lidé, psi a kočky také někdy uroní slzu. Když se to stane nadměrně, mluvíme o stavu epifora. V tomto případě oči produkují příliš mnoho slzné tekutiny a slzy stékají po tváři psa, místo aby je oči vnitřně odváděly. Tento stav následně vede ke známým zarudlým slzným skvrnám. Hnědočervenou barvu způsobuje porfyrin, pigment vylučovaný slzami, slinami a močí. Když je tato látka v slzách hojná a kyselost slz je příliš vysoká a tím i pH příliš nízké, srst se odbarví a nakonec se poškodí. Je proto důležité rozpoznat a řešit základní příčiny epifory nebo slzení očí.

Mám to po mámě.

Když vašemu mazlíčkovi stékají slzy z očí ve velkém množství, může to mít genetickou příčinu. Normálně je slzná tekutina odváděna nazolakrimálním kanálkem, který vede z očí do nosu.

Proto mají zdraví psi obecně mokrý, vlhký nos. Mnohá plemena psů a koček však mají nos, který je plošší, kratší, menší nebo jemnější než průměr. V důsledku toho se slzná tekutina hromadí v kanálku mezi očima a nosem, který se ucpe nebo zanítí. Místo aby byla tekutina odváděna, hromadí se pod očima. Výsledkem jsou slzící oči. Je také možné, že jsou oční víčka stočená dovnitř nebo že řasy vašeho psa či kočky rostou dovnitř. To způsobuje podráždění, které následně vede k … slzavým očím. Naštěstí lze tento problém často vyřešit jednoduchým zásahem. Pro podrobnější a vhodnější rady vám doporučujeme kontaktovat vašeho veterináře. Existují také plemena, která nemohou úplně zavřít oči nebo mají příliš málo místa v očních důlcích. Výše uvedené problémy jsou všechny příčiny, které jsou v zásadě chronického charakteru. Existuje však také mnoho očních problémů, na kterých se podílí dočasný faktor. Infekce a alergie Je také možné, že nadměrná nebo zvýšená tvorba slz je způsobena infekcí oka nebo ucha. Bezpochyby vy a váš pes rádi jezdíte v autě se staženými okny. Nádhera, ten vánek ve vlasech! Průvan však může způsobit, že se u vašeho mazlíčka vyvine infekce a pak následuje samozřejmě léčba této infekce. Ucpané slzné kanálky mohou pocházet také ze zubů nebo uší. Zejména u štěňat nebo koťat, kterým se mění zuby, se často vyskytuje.Pokud má váš pes zánět uší, je důležité poradit se s veterinářem. O tom, jak předcházet infekci ucha, si můžete přečíst zde. Je také možné, že nadměrná tvorba slz má hormonální příčinu. Kromě hormonálních změn, stresu, vyšší vlhkosti, kouře, silného větru, plastových misek na vodu a potravu, často způsobuje epiforu také vysoká přítomnost minerálů ve vodě, chloupky v očích nebo dráždivé látky. Nebo má váš pes nebo kočka alergii na prach, roztoče, pyl, čisticí prostředky nebo na některé potraviny? Mnoho psů reaguje alergicky na hovězí, kuřecí maso, vejce, sóju, kukuřici a mléčné výrobky. V případě potravinové alergie můžete svému mazlíčkovi po konzultaci s veterinářem upravit jídelníček. Tím se často sníží množství slzných skvrn. Ke stanovení správné diagnózy doporučujeme vždy konzultaci s veterinářem. Zvláště když oční potíže přetrvávají, je důležité vzít svého psa nebo kočku ke specializovanému lékaři. Vždyť naše zvířata jsou jako naše děti a s nimi jdeme rychle k lékaři, ne? Totéž platí pro vašeho čtyřnohého přítele. Znáte-li konkrétní příčinu, můžete problém správně řešit. Samozřejmě je také důležité se o oči svého mazlíčka vždy dobře starat. S jakými produkty se můžete vypořádat se slznými skvrnami doma, vám podrobně prozradíme v našem dalším příspěvku na blogu. Takže určitě sledujte náš web! Chcete začít hned teď? Všechny naše produkty pro péči o oči najdete zde.

Přípravky a pomůcky zmíněné v tomto článku v odkazech:

https://www.fortissimo.cz/show-tech-vitalize-tear-stain-remover-prirodni-lecba-skvrn-pod-ocima/

https://www.fortissimo.cz/show-tech-cistic-skvrn-pod-ocima-no-more-tear-stains/

https://www.fortissimo.cz/bily-pudr-show-tech-na-odstraneni-okolo-ocnich-skvrn/

https://www.fortissimo.cz/show-tech-mini-kartacek-na-pudr/

https://www.fortissimo.cz/ubrousky-na-cisteni-oci-pro-psy-a-kocky-show-tech/

https://www.fortissimo.cz/hylo-gel-zvlhcujici-ocni-kapky/

https://www.fortissimo.cz/bio-groom-stain-free/